Producent: Bloober Team
Wydawca: Aspyr Media
Wydawca w Polsce: Techland
Data premiery: 15 sierpnia 2017
Data premiery w Polsce: 15 sierpnia 2017
Polska wersja: napisy
Platforma: Linux, Mac, Nintendo, PC, PlayStation, Xbox,
Ograniczenia wiekowe: 16+
Styl graficzny: grafika 3D, pierwszoosobowa (FPP),
Sterowanie: klawiatura, pad,

Opis gry:

Observer (>observer_) to horror z polskiego studia Bloober Team. Zadebiutował na Windowsa w wersji pudełkowej (polska premiera od Techlandu) i w dystrybucji cyfrowej (Steam). Od 16 sierpnia 2017 dostępny na  PS4 i Xbox One, a od 7 lutego 2019 na Nintendo Switch.

Jest rok 2084. Nazywasz się Daniel Lazarski. Należysz do elity. Jesteś jednym z detektywów neuronowych, zwanych Obserwatorami – należycie do zewnętrznie finansowanej jednostki policji, a wasza rola polega na hackowaniu i przejmowaniu umysłów przestępców. Tajemnicza wiadomość od twojego zaginionego syna, wysoko postawionego inżyniera zatrudnionego przez wszechwładną Chiron Corporation, okazuje się początkiem śledztwa, które wiedzie cię poprzez krakowskie slumsy klasy C. W celu odnalezienia wskazówek i tropów musisz hackować umysły przestępców i ich ofiar, a także przeżywać ich najmroczniejsze lęki. Jak daleko posuniesz się, aby odkryć prawdę?

Opracowany przez Bloober Team (zespół odpowiedzialny za Layers of Fear) >observer_ to cyberpunkowy horror zaprojektowany z myślą o dojrzałych odbiorcach. To, co ujrzysz, przerazi cię do głębi.

Cechy gry:

  • Wciągająca, mroczna i niepokojąca historia, inspirowana cyberpunkiem z lat 80-tych.
  • W postać tytułowego Observera wcielił się Rutger Hauer, ikona cyberpunku i gwiazda filmu Łowcy androidów
  • W grze występuje również Arkadiusz Jakubik jako Janusz Jurkowski. (źródło: info wydawcy)

Reedycje:

  • seria Polskie horrory wraz z grą Layers of Fear (27 listopada 2017, Techland)
  • seria Day 1 (20 kwietnia 2018, Techland)

10 listopada 2020 roku Bloober Team wypuścił ulepszoną i rozbudowaną wersję gry zatytułowaną Observer: System Redux, oferującą rozdzielczość 4K, poprawione tekstury, nowe animacje, modele i efekty, a także efekty specjalne osiągnięte dzięki technologii Ray-Tracing i HDR. Ponadto gracze otrzymali trzy dodatkowe sprawy do rozwiązania. Dostępna na Windowsa, PlayStation 4/5, Xbox One oraz Xbox Series X/S.