Producent: IF Games, Vertigo Games
Wydawca: Vertigo Games
Wydawca w Polsce: IQ Publishing
Data premiery: 11 marca 2014
Data premiery w Polsce: 30 listopada 2015
Polska wersja: napisy
Platforma: iOS, Mac, PC,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Styl graficzny: grafika 3D, trzecioosobowa (TPP),
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Przygodówka ze szwajcarskiego studia IF Games, która zadebiutowała w 2014 pierwszym  rozdziałem przygotowanym na urządzenia przenośne i udostępnianym bezpłatnie jako demo gry. Premiera wersji na Windowsa i Mac OS X miała miejsce na Steamie 28 kwietnia 2015 (po angielsku i niemiecku, a od 4 listopada 2015 także po polsku). Projektantami gry są Bill Tiller i Gene Mocsy.

Bohaterką gry jest szesnastoletnia Ana Eberling. Jej ojciec zaginął przed laty, ale dziewczyna niespodziewanie na szesnaste urodziny otrzymuje od niego prezent. Uznaje, że ojciec w ten sposób daje znak życia i postanawia go odnaleźć. Przeszukując rodzinną rezydencję w Zurychu, trafia na ukryte w piwnicy laboratorium. Tu zaprzyjaźnia się z Darwinem, mechanicznym ptakiem, który będzie jej towarzyszył podczas podróży w czasie, a cała opowieść rozegra się na przestrzeni ponad stu lat, pozwalając nam odwiedzić kluczowe momenty w historii świata. Ana odkryje, że jej przodkowie byli twórcami technologii, która mogła wyeliminować niepewność z ludzkiego życia, jednak nigdy nie zdecydowali się na ujawnienie tego sekretu. Bohaterka musi znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się stało, czy całkowicie przewidywalny świat byłby dla ludzkości dobrodziejstwem czy przekleństwem.

Pod względem mechanizmów rozgrywki, Perils of Man jest klasyczną przygodówką i jak na grę z tego gatunku przystało zabawa koncentruje się na eksplorowaniu lokacji, prowadzeniu rozmów, gromadzeniu przedmiotów i rozwiązywaniu łamigłówek. Kluczową rolę odgrywają okulary, których użycie powoduje, że każda lokacja pokrywa się siatką opisującą ryzyko oraz związki przyczynowo-skutkowe, co ułatwia znalezienie sposobu na pokonanie zagadek.

Mocną stroną Perils of Man jest oprawa wizualna. Bill Tiller słynie ze swoich pięknych ilustracji, a przy pracach pomagali mu ludzie mający doświadczenie w tworzeniu komercyjnych animacji. Rezultatem jest atrakcyjna trójwymiarowa grafika, która jednocześnie posiada ciekawą kreskówkową stylistykę. (źródło: info wydawcy)

Cechy gry:

  • rozgrywka polegająca głównie na eksplorowaniu lokacji, prowadzeniu rozmów, gromadzeniu przedmiotów i rozwiązywaniu łamigłówek
  • najlepsza gra 2014 – Swiss Game Awards
  • nominacja za najlepszy scenariusz – Games Connection 2015
  • najlepszy design – Indie Game Cup Night 2015

W Polsce gra zadebiutowała w wersji płytowej w serii The New Adventure Collection (w pudełku z grą pocztówka i inne dodatki).