Producent: Arxel Tribe
Wydawca: Wanadoo
Wydawca w Polsce: CD Projekt
Data premiery: 12 lutego 1998
Data premiery w Polsce: 13 listopada 2002
Polska wersja: napisy
Platforma: PC,
Ograniczenia wiekowe: brak
Styl graficzny: grafika 2D, trzecioosobowa (TPP),
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Przygotowana na Windowsa przygodówka, znana również pod angielskim tytułem Pilgrim: Faith as a Weapon. Jej scenariusz powstał na podstawie debiutanckiego utworu Paulo Coelho. Pielgrzym dał początek trylogii, luźno powiązanej postacią Szymona de Lancrois, do której należą także gry: The Legend of the Prophet and the Assassin oraz The Secrets of Alamut.

W roku pańskim 1208 do nękanej kłopotami Langwedocji powraca z krucjaty templariusz Marek, wioząc ze sobą koptyjski manuskrypt, który jest być może zaginioną Ewangelią według św. Jana. W czasie podróży Marek wpada w zasadzkę. Poważnie ranny trafia do małej wioski i przekazuje dokument Adalardowi de Lancrois, przełożonemu zakonu o nazwie Tradycja. Wkrótce potem Adalard zapada na ciężką chorobę i na łożu śmierci prosi swego najmłodszego syna Szymona o zaniesienie manuskryptu jednemu z jego przyjaciół, Piotrowi, który mieszka w Tuluzie. Tymczasem papież Innocenty III wysyła inkwizytora Diego d’Osmę, by przechwycił cenne pismo. (źródło: Pielgrzym – podręcznik użytkownika)

Cechy gry:

  • design gry według projektu Jeana Girauda (Moebiusa) i Nicolasa Fructusa
  • rozgrywka polegająca na eksploracji lokacji, gromadzeniu przedmiotów i ich używaniu, prowadzeniu rozmów z postaciami, rozwiązywaniu łamigłówek logicznych
  • wbudowany system podpowiedzi
  • dostęp do encyklopedii średniowiecza
  • podjęcie niewłaściwej decyzji skutkuje śmiercią bohatera

W Polsce gra zadebiutowała w serii Extra Klasyka. Reedycja w wydaniu specjalnym Play DVD 1 / 2004