Producent: Arxel Tribe
Wydawca: Cryo Interactive
Wydawca w Polsce: CD Projekt
Data premiery: 14 lipca 2000
Data premiery w Polsce: 18 sierpnia 2000
Polska wersja: pełna
Platforma: Mac, PC,
Ograniczenia wiekowe: 3+
Styl graficzny: grafika 3D, pierwszoosobowa (FPP),
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Przygotowana na Windowsa i Macintosha przygodówka z francuskiego studia Arxel Tribe. W Europie jest znana jako Pompei: The Legend of Vesuvius, a w USA – pod tytułem TimeScape: Journey to Pompeii. Kontynuacją serii TimeScape jest niewydana w Polsce gra Jerusalem: The Three Roads to the Holy Land.

Adrian Blake prowadzi życie, o jakim wielu mogłoby tylko marzyć. Jest znakomitym sportowcem, podróznikiem oraz znanym i cenionym geologiem. Adrian poświęcił życie swoim dwóm wielkim pasjom: żonie Sofii oraz podróżom w najbardziej egzotyczne miejsca. Po powrocie z jednej z wypraw z przerażeniem stwierdza, że jego żona znikła! Blake, podejrzewając działanie sił nadnaturalnych, przegląda stare manuskrypty w nadziei, że tam trafi na rozwiązanie zagadki. Po przewertowaniu opasłych tomów dowiaduje się, że aby spowodować powrót Sofii, musi ocalić jej uosobienie, żyjące w innych czasach i w innym miejscu. Po wypowiedzeniu zaklęcia bogini Isztar Blake przenosi się do Pompejów, do roku 79. Jest 20 sierpnia – cztery dni przed wybuchem Wezuwiusza. W kompletnie obcym świecie odnajduje w końcu Sofię, jednak ta zupełnie go nie pamięta. Adrian staje  się dla swojej żony całkowicie obca osobą. Blake wpada w naprawdę duże tarapaty – będzie musiał zdobyć serce Sofii i nakłonić ją do opuszczenia Pompejów, zanim wulkan zmieni miasto w morze ognia i popiołów. (źródło: CD Projekt)

Cechy gry:

  • fabuła łącząca elementy edukacyjne z wątkiem miłosnym
  • dokładna rekonstrukcja Pompejów, wykonana przy współpracy ekspertów; możliwość zwiedzania bez ograniczeń wirtualnego miasta
  • realistyczna grafika, technologia zapewniająca rotację pola widzenia o 360 stopni .
  • Wiesław Gołas, Jan Kobuszewski, Jan Piechociński w polskiej wersji językowej
  • elementy zręcznościowe – możliwa śmierć bohatera

Reedycje:

  • w serii eXtra Klasyka, 2001, CD Projekt
  • w serii Tanie Granie, 28 lutego 2003, CD Projekt
  • w wydaniu specjalnym Play DVD 2 / 2003