Producent: KING Art Games
Wydawca: Nordic Games Publishing
Wydawca w Polsce: Wydawnictwo Bauer
Data premiery: 23 lipca 2013
Data premiery w Polsce: 19 listopada 2013
Polska wersja: napisy
Platforma: Linux, Mac, Nintendo, PC, PlayStation, Xbox,
Ograniczenia wiekowe: 16+
Gatunek: detektywistyczna,
Styl graficzny: grafika 3D, trzecioosobowa (TPP),
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Epizodyczna przygodówka z niemieckiego studia King Art. Gra zadebiutowała w dystrybucji cyfrowej w 2013 pierwszym rozdziałem, a dwa następne zamykające produkcję ukazały się jeszcze w tym samym roku (Windows, Macintosh i Linux). Dostępna również na PlayStation 3 (2014).

Jej fabuła koncentruje się na perypetiach dwóch głównych bohaterów – złodzieja kosztowności o pseudonimie Raven i ścigającego go detektywa, Nicolasa Legranda.

Zdarzenia zostają zapoczątkowane w 1960 roku w Paryżu. Tu młody detektyw śmiertelnie rani nieuchwytnego dotąd włamywacza. Czy to zamyka sprawę spektakularnych kradzieży, którymi Raven nękał Europę? Raczej nie, bo cztery lata później z British Museum znika legendarny szafir zwany Eye of the Sphinx. Zamiast cennego klejnotu muzealnicy znajdują na miejscu przestępstwa krucze pióro – podpis Ravena.

Legrand musi wrócić do śledztwa, jednak w grze będziemy kontrolować poczynania obu bohaterów, zajmiemy się więc również przygotowaniami do wielkiego, złodziejskiego  skoku.

Gra z odświeżoną grafiką i animacjami w wersji HD ukazała się 13 marca 2018 jako The Raven: Remastered (Windows, Xbox One, PlayStation 4, a od 22 stycznia 2019 Nintendo Switch). Dostępna m.in. na Steamie i GOG-u z polskimi napisami. Materiały do tej wersji gry:

Cechy gry:

  • obfitująca w zwroty akcji fabuła, opowiadana z punktu widzenia detektywa i złodzieja
  • sterowanie dwójką bohaterów
  • opcjonalne zagadki
  • wbudowany system punktowy, notatnik i wskazówki dla gracza

W polskiej wersji językowej gra zadebiutowała jako The Raven: Dziedzictwo mistrza złodziei w czasopiśmie CD-Action 13/2013 (epizod I, a następne w dwóch kolejnych numerach).