Producent: Cyan
Wydawca: Mattel Interactive
Wydawca w Polsce: brak
Data premiery: 17 listopada 2000
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: brak
Platforma: Android, iOS, Mac, Nintendo, PC,
Ograniczenia wiekowe: 3+
Styl graficzny: grafika 3D, pierwszoosobowa (FPP),
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

RealMyst to druga, po Masterpiece Edition, przeróbka Mysta. Podobnie jak one, wyszła ze studia Cyan. Premierowo wydana na Windowsa. Dostępna również na Macintosha (2002), Apple iOS (2012), Androida (2017).

Gracz wciela się w postać wędrowca, który za pomocą znalezionej księgi przenosi się do świata na wyspie. Na otoczenie patrzy z perspektywy pierwszej osoby. Znajduje te same wskazówki i rozwiązuje zagadki znane z pierwszego Mysta. Jednak do RealMysta dodano jeszcze jedną erę, a rozgrywka w niej może nieco zmienić znajome zakończenia.

Cechy gry:

  • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
  • trójwymiarowa grafika w czasie rzeczywistym, z możliwością swobodnej eksploracji
  • uszczegółowienie otoczenia
  • wprowadzenie efektów związanych ze zmianą pór doby i zjawiskami atmosferycznymi (deszcz, burza)
  • dodanie piątego wieku nazwanego Rime

W dwudziesta rocznicę wydania Mysta studio Cyan przygotowało odświeżoną wersję realMyst: Masterpiece Edition (5 lutego 2014, Windows, Macintosh, a od 21 maja 2020 Nintendo Switch).  Cechuje ją wzbogacona oprawa graficzna i zremasterowana ścieżka dźwiękowa, ponadto możliwość wyboru sposobu poruszania się w grze (mysz lub klawisze WSAD) oraz dodanie kilku elementów (latarka, samouczki, automatyczne zapisy). Gra jest dostępna w dystrybucji cyfrowej. Materiały do tej wersji gry: