Producent: Omni Creative Group
Wydawca: Dreamcatcher, The Adventure Company
Wydawca w Polsce: brak
Data premiery: 6 grudnia 2000
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: brak
Platforma: Mac, PC,
Ograniczenia wiekowe: 7+
Styl graficzny: grafika 3D, pierwszoosobowa (FPP),
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Riddle of the Sphinx: An Egyptian Adventure to mystopodobna przygodówka stworzona przez małżeństwo Karen i Jeffa Toblerów, w oparciu o historyczne dane dotyczące wykopalisk w Gizie. Gra wydana na Windowsa i Macintosha. Drugą częścią cyklu jest Omega Stone. W projektach była również część trzecia – Oracle Bones – jednak nigdy jej nie zrealizowano.

Remasterowana wersja gry zadebiutowała w dystrybucji cyfrowej jako Riddle of the Sphinx: Awakening 1 lutego 2021 (Windows, Macintosh), przygotowana przez Old World Studios założone przez twórców klasycznej wersji gry. Nowa odsłona Riddle of the Sphinx oferuje odświeżoną grafikę 3D i możliwość uruchomienia na urządzeniach mobilnych (zobacz zwiastun).

Akcja Riddle of The Sphinx przenosi nas do współczesnego Egiptu. Tu pracuje archeolog sir Gil Blythe Geoffreys. Po wielu latach przekopywania piasków wokół posągu Sfinksa z Gizy odkrywa pod nim sekretną komorę. W środku znajduje papirus, a przeczytawszy go, uwalnia jakieś tajemnicze siły. Czuje, że nie poradzi sobie sam, więc wzywa listownie na pomoc kolegę ze studiów. W grze wcielamy się w postać owego przyjaciela. Badamy otoczenie, szukamy notatek i wskazówek, które pozwolą bohaterowi odnaleźć zaginiony zwój, a w ostateczności rozwiązać zagadkę starożytnej klątwy.

Cechy gry:

  • szczegółowa, realistyczna grafika, odtwarzająca historyczne detale otoczenia
  • możliwość swobodnego rozejrzenia się po dotarciu do wybranego punktu lokacji (obrót 360 stopni)
  • rozgrywka skupiająca się na badaniu otoczenia, szukaniu wskazówek i rozwiązywaniu zagadek
  • stylizowana ilustracja muzyczna