Producent: Take 2 Interactive
Wydawca: Take 2 Interactive
Wydawca w Polsce: IPS Computer Group, Licomp Empik Multimedia
Data premiery: 29 lutego 1996
Data premiery w Polsce: 1 kwietnia 1996
Polska wersja: brak
Platforma: DOS, Mac, PC,
Ograniczenia wiekowe: 16+
Styl graficzny: FMV, pierwszoosobowa (FPP),
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Amerykańska przygodówka full motion video według pomysłu F. J. Lennona, Johna Antinori i Dennisa Johnsona, wyreżyserowana przez Phila Parmeta. W scenach filmowych wystąpili znani aktorzy: Scott Cohen (Quinlan), Karen Allen (Burton), Tahnee Welch (Powell), Christopher Walken (Magnotta), David Patrick Kelly (Falconetti), a w rolach drugoplanowych, między innymi: Burgess Meredith i John Rhys‑Davies. W programie wykorzystano piosenkę zespołu Blue Öyster Cult, który to utwór stał się także kanwą jednej z łamigłówek w grze.

Akcja zdarzeń toczy się w 2040 roku w Nowym Jorku. Ofiarą morderczego ataku pada pewna kobieta. Sposób, w jaki zginęła, przypomina dwa wcześniejsze przypadki. Wszystko wskazuje na to, że po ulicach miasta grasuje seryjny zabójca, który rozdziera swoje ofiary na strzępy. Policja nie potrafi rozwiązać sprawy – ustalić powiązań między zabitymi, a nawet wskazać narzędzia zbrodni, którym posługuje się Ripper. W śledztwo prowadzone przez detektywa Magnottę miesza się Jake Quinlan, reporter miejscowej gazety, jedyna osoba, z którą morderca nawiązał kontakt. Wcielając się w jego postać, gracz odnajduje Rippera, a przy okazji rozwiązuje kryminalną zagadkę sprzed lat.

W Polsce Ripper został zaprezentowany po raz pierwszy w Poznaniu na targach Labirynt ’96 w dniach 14-17 kwietnia 1996. Gra nigdy nie została spolszczona. Nie ma w niej również transkrypcji dialogów.

Cechy gry:

  • wielowątkowa, zawikłana fabuła ze zmieniającą się w kolejnych rozgrywkach postacią sprawcy
  • rozgrywka polegająca przede wszystkim na prowadzeniu rozmów, badaniu otoczenia, używaniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek logicznych
  • elementy zręcznościowe możliwe do pominięcia
  • przerywniki filmowe z udziałem profesjonalnych artystów – bardzo dobra gra aktorska