Producent: DreamForge Intertainment
Wydawca: American Softworks Corporation, XS Games, DotEmu
Wydawca w Polsce: IPS Computer Group
Data premiery: 30 kwietnia 1998
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: fanowskie spolszczenie
Platforma: Android, iOS, PC,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: horror, psychologiczna,
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Sanitarium to windowsowy projekt, zrealizowany przez Amerykanów z DreamForge Intertainment. W dystrybucji cyfrowej gra pojawiła się 10 listopada 2010 na GOG-u, a 29 października 2014 na Steamie. W październiku 2015 zadebiutowała na Apple iOS i Androida.

Gra jest określana jako horror psychologiczny, w którym gracz wciela się w postać Maxa Laughtona. Bohater jest lekarzem i naukowcem. Prowadzi badania nad groźną chorobą. Gdy jest już blisko wynalezienia leku na nią, pada ofiarą wypadku samochodowego. Czy istotnie był to wypadek? A może ktoś próbował go zabić? Jeśli tak, to kto i dlaczego? By dotrzeć do sedna intrygi, gracz przemierzy kilka surrealistycznych światów, stworzonych przez umysł bohatera. Będzie w nich sterował nie tylko postacią Maxa, ale również jego zmarłej siostry oraz herosów komiksów i legend, znanych Laughtonowi z różnych okresów życia. Pozbiera strzępki wspomnień, które pomogą bohaterowi wrócić do rzeczywistości i rozprawić się z tajemniczym prześladowcą.

Cechy gry:

  • rozgrywka polegająca przede wszystkim na prowadzeniu rozmów, badaniu otoczenia, rozwiązywaniu zagadek inwentarzowych i logicznych
  • obecność elementów zręcznościowych – możliwa śmierć bohatera

Sanitarium ukazało się w Polsce tylko w angielskiej wersji językowej, jednak na stronie Graj po polsku dostępne jest fanowskie spolszczenie napisów.