Producent: Nucleosys Digital Studio
Wydawca: Got Game Entertainment
Wydawca w Polsce: Play Publishing
Data premiery: 25 stycznia 2006
Data premiery w Polsce: 16 października 2006
Polska wersja: napisy
Platforma: PC,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Styl graficzny: grafika 2D, pierwszoosobowa (FPP),
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Scratches to pierwsza przygodówka, wyprodukowana w Argentynie przez Augustina Cordesa i Alejandro Grazianiego. Gra została przygotowana na platformę Windows.

Akcja Scratches toczy się w 1980 roku w Rothbury, małej miejscowości w hrabstwie Northumberland w Anglii. Głównym bohaterem gry jest Michael Arthate – pisarz, który kupuje wiktoriański dworek Blackwoodów. Wraz z Michaelem gracz penetruje zakamarki starej posiadłości. Odsłaniając kulisy zamierzchłej zbrodni, odkrywa wstydliwą tajemnicę szacownej, angielskiej rodziny.

W grze poruszamy się głównie po realistycznie zaprojektowanych wnętrzach. Szukamy dokumentów i przedmiotów, rozwiązujemy zagadki logiczne.

Polonizacja Scratches to jedynie napisy, ale dzięki temu w roli Jerry’ego Cartera (postać drugoplanowa w grze) możemy usłyszeć Jonathana Boakesa. W Polsce, poza wydaniem premierowym, Scratches ukazały się również w serii Gra za Grę (2 sierpnia 2010, Play).

Cechy gry

  • interfejs wskaż i kliknij
  • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
  • mroczna i niejednoznaczna fabuła
  • prerenderowana grafika na autorskim silniku Scream z możliwością swobodnego rozejrzenia się po dotarciu do wybranego punktu lokacji
  • brak elementów zręcznościowych
  • ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Cellar of Rats i Daniela Cordesa

W maju 2007 roku studio Nucleosys wypuściło na rynek udoskonaloną i wzbogaconą wersję Scratches: Director’s Cut. Poprawiono w niej między innymi jakość dźwięku i dostosowano program do wyświetlania w wyższych rozdzielczościach. Rozwinięciu uległa warstwa fabularna gry – pojawił się dodatkowy rozdział zatytułowany The Last Visit oraz drugie zakończenie, a ponadto gracz uzyskał wgląd od dziennika bohatera. Materiały do tej wersji gry: