Producent: Animation Arts
Wydawca: Deep Silver
Wydawca w Polsce: brak
Data premiery: 31 sierpnia 2012
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: fanowskie spolszczenie
Platforma: Android, iOS, Nintendo, PC, PlayStation,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: fantastyka, thriller,
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Trzecia odsłona windowsowego cyklu o przygodach Niny Kalenkowej, znanego w Polsce pod wspólnym tytułem Tajne akta – Secret Files – Geheimakte. Gra przygotowana według projektu Jorga Beilschmidta ze scenariuszem Stefana Holtza, Dirka Ahnera i Floriana Iwersena. W wersji cyfrowej dostępna na Steamie i GOG-u. Od 25 marca 2020 dostępna ma Apple iOS, od 15 kwietnia 2020 na Androida, a od 3 września 2020 na Nintendo Switch.

Fabuła gry sięga daleko w przeszłość – do roku 48 przed naszą erą. Pewien złodziej, którego poczynaniami pokierujemy w tym momencie, wkrada się do Biblioteki Aleksandryjskiej, by zniszczyć kilka zwojów. Jednak akcja przebiega niezupełnie tak, jak chciał zakapturzony mocodawca rabusia. Biblioteka spłonie, ale to, co miało zniknąć – ocaleje. Zagubiony zwój i tajemnicza organizacja staną się przedmiotem dochodzenia Niny Kalenkowej – alter ego gracza – bo to jej postać wysuwa się w Secret Files 3 na pierwszy plan.

Dziewczyna szykuje się do ślubu z Maksem Gruberem, ale los jej nie sprzyja. Narzeczony zostaje aresztowany jako podejrzany o terroryzm, a ja samą prześladuje dziwny sen, w którym przebywa w trawionym apokalipsą świecie. By powiązać wszystkie wątki, zwiedzimy kilka kontynentów, a nawet trafimy do snów Niny. Epizodycznie wcielimy się w postać Maksa i jego współpracownika.

Cechy gry:

  • interfejs wskaż i kliknij
  • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
  • rozgrywka polegająca głównie na rozmowach z postaciami, eksploracji otoczenia, używaniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek
  • grafika łącząca prerenderowane tła z trójwymiarowymi postaciami
  • wprowadzenie systemu osiągnięć
  • cztery możliwe zakończenia