Producent: Zojoi Studios
Wydawca: Reverb Triple XP
Wydawca w Polsce: brak
Data premiery: 9 czerwca 2015
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: brak
Platforma: Mac, PC,
Ograniczenia wiekowe: brak
Styl graficzny: FMV, trzecioosobowa (TPP),
Rozygrywka: symulacja śledztwa,

Opis gry:

Odświeżona wersja symulującej śledztwo przygodówki, wyprodukowanej przez ICOM Simulations w 1991 (FM Towns, CD TV, TurboGrafx CD). Jej płytowe wydanie z 1992 roku (DOS, Macintosh, Sega CD, VIS) zostało sprzedane w ponad milionie egzemplarzy. Program jest adaptacją gry planszowej o Sherlocku Holmesie, wzbogaconą filmikami z udziałem żywych aktorów.

Nowa odsłona Sherlock Holmes: Consulting Detective (Windows, Mac OS X)  powstała w amerykańskim Zojoi Studios założonym przez Davida R. Marsha, współtwórcę pierwowzoru. Od oryginału różni się przede wszystkim jakością grafiki i przerywników FMV oraz dodanymi napisami. W tej wersji gra zadebiutowała w dystrybucji cyfrowej na Steamie trzema pierwszymi sprawami zawartymi w Volume 1 – jak dotąd, jedynym dostępnym.

Pełny pakiet Sherlock Holmes: Consulting Detective składa się z trzech tomów po trzy sprawy w każdym z nich:

  • Volume 1: The Mummy’s Curse, The Mystified Murderess, The Tin Soldier
  • Volume 2: The Two Lions, The Pilfered Paintings, The Murdered Munitions Magnate
  • Volume 3: The Solicitous Solicitor, The Banker’s Final Debt, The Thames Murders

Akcja gry toczy się w dziewiętnastowiecznym Londynie. Wcielamy się w postać Sherlocka Holmesa, który wspólnie z doktorem Watsonem rozwiązuje kilka kryminalnych zagadek. Schemat rozgrywki w każdej ze spraw jest jednakowy. W pierwszym etapie nasze działania koncentrują się na szukaniu wskazówek pozwalających wytypować podejrzanego: prowadzimy więc przesłuchania, studiujemy raporty i artykuły prasowe. W drugim etapie przedstawiamy nazwisko podejrzanego sędziemu, który ocenia nasz proces dedukcji. Jeśli prawidłowo wskazaliśmy sprawcę, śledztwo zostaje zamknięte. W trakcie rozgrywki nasze czynności są punktowane, przy czym im niższy wynik osiągamy, tym bliżsi jesteśmy poziomu mistrzowskiego. Powinniśmy więc koncentrować się na badaniu tych wątków, które mogą nas doprowadzić do wykrycia złoczyńcy, a pomijać zbędne kroki.