Producent: Frogwares Game Development Studio
Wydawca: Digital Jesters
Wydawca w Polsce: Axel Springer, City Interactive, Techland
Data premiery: 27 sierpnia 2004
Data premiery w Polsce: 1 marca 2005
Polska wersja: napisy
Platforma: Nintendo, PC,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: detektywistyczna,
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Druga odsłona tworzonej przez ukraińskie studio Frogwares serii przygód angielskiego detektywa, Holmesa, i jego przyjaciela, doktora Watsona. Gra zadebiutowała w 2004 w wersji pudełkowej na Windowsa, a w 2011 na Nintendo Wii. Dostępna w dystrybucji cyfrowej (GOG, Steam).

Jest rok 1897. Bohaterowie zostają zaproszeni na bankiet do domu zamożnego, londyńskiego przedsiębiorcy. W trakcie przyjęcia gospodarz – Melvyn Bromsby – pada martwy na oczach zgromadzonych gości. Jak zginął? Kto i dlaczego go zabił? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania gracz przesłuchuje świadków, zbiera dowody i analizuje je, gromadzi dokumenty, z których musi wyciągnąć trafne wnioski. Zwiedza ponad czterdzieści realistycznych lokacji i dokładnie je przeczesuje. Wykonuje także zadania na czas.

Kto stoi za morderstwem sir Bromsbiego? Jakie były motywy zbrodni? Poprowadź śledztwo wraz z najbardziej znanym detektywem w historii! Spotkaj wielu bohaterów znanych z powieści autorstwa Arthura Conana Doyle’a. Przesłuchaj świadków i przeanalizuj ich wypowiedzi, w celu wyłapania osób mówiących nieprawdę. Przeszukaj 40 różnorodnych lokacji, w których zbierzesz dowody, pomocne w odnalezieniu winnego. Odwiedź siedzibę Sherlocka Holmesa przy Baker Street. Połącz wszystkie wydarzenia i fakty związane ze zbrodnią. (źródło: BoxOffStore)

Cechy gry:

  • prowadzenie na przemian dwójki bohaterów – Holmesa i Watsona
  • pięć poziomów – 40 prerenderowanych lokacji do zbadania
  • około 40 naocznych świadków tragedii do przesłuchania
  • 3 godziny dialogów
  • gromadzenie dowodów przestępstwa i ich analiza w słynnej siedzibie detektywa, znajdującej się przy 221b Baker Street
  • 20 wysokiej jakości filmów przerywnikowych
  • oryginalna muzyka Nicolo Paganiniego oraz Feliksa Mendelssohna
  • obecność elementów limitowanych czasem

Gra była wielokrotnie wznawiana. Najpierw z czasopismami Komputer Świat GRY 5/ 2006 i Play 7/ 2006. W 2008 roku City Interactive włączyła ją do dwóch zbiorowych wydań gier: Sherlock Holmes: Wydanie specjalne oraz Sherlock Holmes: Trylogia. W obu tych przypadkach gra pojawiła się płycie DVD pod nieco zmienionym tytułem – jako Sherlock Holmes: Tajemnica srebrnego kolczyka.