Producent: Frogwares Game Development Studio
Wydawca: Focus Home Interactive
Wydawca w Polsce: City Interactive, Techland
Data premiery: 23 listopada 2006
Data premiery w Polsce: 28 kwietnia 2007
Polska wersja: napisy
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: detektywistyczna,
Styl graficzny: grafika 3D, pierwszoosobowa (FPP),
Rozygrywka: point and click,

Opis gry:

Sherlock Holmes: The Awakened to trzecia osłona produkowanego przez studio Frogwares cyklu gier o przygodach detektywa Holmesa i doktora Watsona. Tym razem twórców zainspirowała proza Howarda Phillipsa Lovecrafta. Gra wyszła na Windowsa, a w 2013 także na iPada. Jest również dostępna w wersji Remastered, w której można między innymi przełączać sposób wyświetlania obrazu.

Jej akcja rozpoczyna się w Londynie, gdzie z domu zamożnego dżentelmena znika maoryski służący. Uciekł czy został porwany? Zagadka ta jest początkiem mrocznego śledztwa, bo podróżując po Europie i Ameryce, bohaterowie będą tropić sektę wyznawców krwawego bóstwa Cthulhu. Przy tej okazji będą musieli też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy sekta to jedynie zbieranina fanatyków i morderców. Być może jednak na świecie istnieją rzeczy, o których nie śnili filozofowie i czas zrewidować swój racjonalizm?

Fabuła oparta na opowiadaniach H.P. Lovecrafta pozwala Ci poznać historię zrzeszenia Cthulhu. Skorzystaj z techniki podwójnego punktu widzenia – rozgrywka z perspektywy trzeciej osoby lub gra oglądana oczami samego Sherlocka. Wciel się nie tylko w znanego detektywa, ale także jego towarzysza Watsona. Niepowtarzalną atmosferę gwarantuje dopracowana grafika, wartkie dialogi oraz dziesiątki niezwykłych postaci, które spotykasz w podczas śledztwa. Połącz ponad 50 przedmiotów, odkryj setki wskazówek i przeczytaj niezliczoną ilość dokumentów. Porozmawiaj z ponad 60 postaciami. Skorzystaj z nowego systemu pomocy, pokazującego możliwe połączenia między przedmiotami. (źródło: BoxOffStore)

Cechy gry:

  • czynności wykonywane za pomocą myszy lub klawiatury (albo połączenie tych dwóch sposobów)
  • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
  • sterowanie na przemian dwójką bohaterów – Holmesem i Watsonem
  • rozgrywka polegająca na prowadzeniu rozmów, studiowaniu dokumentów, zbieraniu i analizowaniu dowodów
  • obecność elementów zręcznościowo-czasowych
  • trójwymiarowa grafika ze swobodą poruszania się

Reedycje:

Odnowiona wersja została  11 kwietnia 2023 r