Producent: Frogwares Game Development Studio
Wydawca: Wanadoo
Wydawca w Polsce: City Interactive
Data premiery: 2 listopada 2002
Data premiery w Polsce: 12 lipca 2008
Polska wersja: napisy
Platforma: Nintendo, Nintendo Wii, PC,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: detektywistyczna,
Styl graficzny: pierwszoosobowa (FPP), grafika 3D,
Rozygrywka: point and click,

Opis gry:

Pierwsza z przygód Sherlocka Holmesa, firmowana przez ukraińską firmę Frogwares, zainspirowana kryminalnymi historiami tworzonymi przez dziewiętnastowiecznego angielskiego pisarza, Arthura Conan Doyle’a. Gra została wydana na Windowsa, a w 2009 roku również na Nintendo DS. Dostępna w dystrybucji cyfrowej na Steamie w formie free to play.

Detektyw trafia w niej do rezydencji lorda Montcalfe’a – archeologa i kolekcjonera egipskich starożytności. Tu, na prośbę córki lorda, musi odkryć tajemnicę jego zniknięcia. Mamy więc do spenetrowania ponad trzydzieści pięć realistycznie zaprojektowanych, szczegółowych lokacji. Pomieszczenia są naszpikowane schowkami, często wyposażone w ukryte przejścia i pułapki, które Montcalfe zainstalował, by chronić swoje skarby. Gracz swobodnie rozgląda się po nich, szukając przedmiotów, które może zastosować w wybranych miejscach. Przede wszystkim jednak rozwiązuje łamigłówki logiczne. Niektóre zadania są limitowane czasem.

Opis gry:

  • szczegółowo zaprojektowane lokacje z możliwością rozejrzenia się po dotarciu do wybranego punktu
  • rozgrywka polegająca przede wszystkim na badaniu otoczenia i rozwiązywaniu zagadek inwentarzowych i logicznych
  • elementy zręcznościowo-czasowe – możliwa śmierć bohatera

Polska premiera Tajemnicy mumii miała miejsce w dylogii zatytułowanej Sherlock Holmes: Wydanie specjalne (wraz z grą SH: Tajemnica srebrnego kolczyka). W listopadzie 2008 roku City Interactive wznowiło Tajemnicę mumii w wydaniu Sherlock Holmes: Trylogia, w którym zebrano trzy pierwsze odsłony cyklu o słynnym detektywie, wyprodukowane przez Frogwares.