Producent: Adventure Soft
Wydawca: Adventure Soft
Wydawca w Polsce: Wydawnictwo H. Bauer Sp. z o.o
Data premiery: 2 stycznia 1993
Data premiery w Polsce: 3 października 2006
Polska wersja: brak
Platforma: Amiga, DOS, Android, iOS, PC,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Gatunek: Fantastyka, Komedia,
Styl graficzny: Grafika 2D, Trzecioosobowa (TPP),
Rozygrywka: Point and click,
Sterowanie: ikony poleceń,

Opis gry:

Pierwsza część przygód młodego czarodzieja, którego postać stworzył Simon Woodroffe z brytyjskiego studia Adventuresoft. Gra początkowo ukazała się w wersji dyskietkowej dla MS-DOS, a rok później dla Amigi. W 1995 wyszła na płycie w wersji „mówionej”. Doczekała się wydań na Windowsa, iPhone, iPada oraz Androida. Obecnie dostępna w wersji cyfrowej na Windowsa jako Simon the Sorcerer: 25th Anniversary Edition (wydanie z 3 kwietnia 2018).

Gracz wciela się w niej w postać Simona, nastolatka, którego pasjonuje wykonywanie magicznych sztuczek. Pewnego dnia jego pies znajduje w skrzyni na strychu starą księgę. Chłopak odrzuca ją jako bezwartościowy przedmiot. Jednak upadając na ziemię, księga otwiera portal do magicznego świata, zaludnionego przez dziwne stworzenia. Simon wpada w ich ręce, ale udaje mu się uciec i trafia do siedziby maga Calypso. Tu znajduje prośbę o pomoc w uwolnieniu z rąk złego czarnoksiężnika Sordida. Oczywiście zaczyna działać.

Cechy gry:

  • interfejs wskaż i kliknij
  • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
  • zabawna fabuła z czasem dosadnymi dowcipami
  • rozgrywka polegająca na eksploracji otoczenia, rozmowach z postaciami i rozwiązywaniu łamigłówek
  • nieograniczona pojemność ekwipunku
  • ręcznie rysowana grafika 256 kolorów
  • grę uruchomimy pod ScummVM

W Polsce została wydana nieco nowsza (z 2002 roku), windowsowa wersja tej gry. Miało to miejsce w numerze 11 pisma CD Action DVD, który ukazał się 3 października 2006 w Wydawnictwie H. Bauer Sp. z o.o. Pierwsza część sagi pojawiła się tu wraz z dwiema następnymi jako Simon the Sorcerer Trilogy (na DVD w języku angielskim; dodatkowo Simon the Sorcerer’s Pinball ).