Producent: Frictional Games
Wydawca: Frictional Games
Wydawca w Polsce: brak
Data premiery: 22 września 2015
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: fanowskie spolszczenie
Platforma: Linux, Mac, PC, PlayStation, Xbox,
Ograniczenia wiekowe: 16+
Styl graficzny: grafika 3D, pierwszoosobowa (FPP),
Sterowanie: klawiatura, myszka,

Opis gry:

Pierwszoosobowy survival horror  studia Frictional Games, który zasłynął z takich tytułów jak Amnesia: Mroczny obłęd czy seria Penumbra. Stworzony na platformę PC Windows i PlayStation 4. Od 1 grudnia 2017 gra dostępna na Xbox One z możliwością wyboru między trybem normalnym i bezpiecznym (eksploracja bez zagrożenia). Tryb safe mode został również dodany do wersji windowsowej gry.

Jest rok 2015. Simon Jarrett, skromny pracownik jednej z księgarni w Toronto, ulega wypadkowi samochodowemu. By powstrzymać powtarzające się krwawienia z mózgu, poddaje się innowacyjnej terapii. Po zabiegu odzyskuje świadomość w zupełnie innym, nieznanym mu miejscu. Wkrótce orientuje się, że jest to podwodny kompleks badawczy Pathos-II w przyszłości odległej o prawie sto lat, bo w roku 2104. Bohatera czeka wędrówka przez pozornie opustoszałe i niebezpieczne strefy wielkiej stacji. W jej trakcie Simon poznaje przyczyny tragedii, która dotknęła Ziemię i losy pracowników Phatos-II. W końcu pojmuje też swoją rolę w tym dziwnym eksperymencie. Wraz Catherine Chun – swoją przewodniczką z przyszłości – musi dokończyć projekt o kryptonimie Arka.

W normalnym trybie gry na bohatera czyha wiele niebezpieczeństw. W trybie bezpiecznym wrogowie pojawiają się na planszach, ale atak nigdy nie następuje – gracz wykonuje te same czynności co w trybie normalnym, ale bez obawy o zdrowie i życie bohatera.

Cechy gry

  • sterowanie łączy użycie klawiatury (ruch) i myszy (interakcje)
  • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
  • fabuła zmuszająca do podejmowania wyborów moralnych
  • grafika na silniku HPL Engine 3
  • rozgrywka polegająca na badaniu otoczenia w celu znalezienia przejść do następnych lokacji i unikaniu zagrożeń (w trybie normalnym)
  • proste zagadki inwentarzowe, logiczne i minigierki
  • śmierć bohatera z możliwością regeneracji sił za pomocą apteczek rozmieszczonych w grze