Producent: Sierra On-Line
Wydawca: Sierra On-Line
Wydawca w Polsce: IPS Computer Group
Data premiery: 1 stycznia 1986
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: brak
Platforma: Atari, Amiga, DOS, Mac, PC,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Styl graficzny: grafika 2D, trzecioosobowa (TPP),
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Pierwsza odsłona przygód Rogera Wilco, stworzona przez dwóch facetów z Andromedy, czyli duet: Mark Crowe i Scott Murphy. Gra zadebiutowała w 1986 w wersji dyskietkowej na kilka platform, między innymi MS-DOS, Atari ST, Apple II. W 1987 pojawiła się także na Amigę i Macintosha. To wydanie nosiło tytuł Space Quest: Chapter I – The Sarien Encounter. Pierwsza wersja gry była oparta na interfejsie AGI, co zmuszało do wpisywania komend z klawiatury. Miała skromną grafikę 16 kolorów i mocno ograniczoną warstwę dźwiękową.

Kilka lat po premierze – 20 sierpnia 1991 roku –  Sierra wydała jej remake pod nieco zmienionym tytułem (Space Quest 1: Roger Wilco in the Sarien Encounter), w którym wyeksponowano postać bohatera. Odświeżona wersja gry została oparta na silniku SCI. Zrezygnowano w niej z klawiaturowych komend na rzecz myszki, wprowadzono grafikę 256 kolorów, wzbogacono ilustrację muzyczną, a nawet dodano digitalizowaną mowę. To wydanie na polski rynek wprowadziło wydawnictwo IPS Computer Group.

Gra dostępna w dystrybucji cyfrowej (gog.com).

Głównym bohaterem serii i alter ego gracza jest Roger Wilco. W pierwszym odcinku pełni on funkcję pracownika porządkowego na statku kosmicznym Arcadia. Pech (bądź szczęście) sprawia, że przesypia on w magazynku z środkami czystości atak obcych z układu Sarien. Gdy bohater się budzi, stwierdza, że jest jedynym pozostałym przy życiu członkiem załogi. Musi czym prędzej opuścić statek, który za chwilę wybuchnie, a potem odzyskać artefakt, skradziony z Arcadii przez wrogów.

Cechy gry:

  • interfejs wskaż i kliknij (w starszej wersji gry klawiatura)
  • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
  • rozgrywka polegająca przede wszystkim na badaniu otoczenia i używaniu przedmiotów
  • obfitość sytuacji niebezpiecznych dla bohatera – konieczne częste zapisy stanu gry
  • punktowany system osiągnięć

Wymagania sprzętowe i pomoc techniczna na stronie Sierra Help Pages:

  • wersja AGI – zobacz
  • wersja SCI (remake z 1991) – zobacz