Producent: CyberSites
Wydawca: GT Interactive Software Corp.
Wydawca w Polsce: brak
Data premiery: 1 stycznia 1996
Data premiery w Polsce:
Polska wersja: brak
Platforma: Mac, PC,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Styl graficzny: grafika 2D, pierwszoosobowa (FPP),
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Przygodówka z amerykańskiego studia CyberSites. Zadebiutowała w wersji płytowej (1 CD) na Windowsa, a pok później na Macintosha.

Akcja SPQR: The Empire’s Darkest Hour toczy się w starożytnym Rzymie. Niezwykły wynalazca, mistrz Cornelius, zostaje niesłusznie aresztowany jako podejrzany o chęć zniszczenia Wiecznego Miasta. Na szczęście udaje mu się wezwać na pomoc swojego asystenta, w którego postać wcielamy się w grze. Naszym zadaniem jest odkrycie, która z pięciu, wytypowanych przez Corneliusa, osób jest tajemniczym Calamitusem – terrorystą zagrażającym Rzymowi.

Prowadząc śledztwo, przenosimy się dzięki wynalazkowi Corneliusa na ulice Rzymu. Odwiedzamy różne obszary miasta, szukając śladów Luciusa, Veranii, Xanthusa, Sibyl i Gordiana. Kompletujemy kartki z ich pamiętników, czytamy ich notatki i artykuły z antycznej gazety – te dokumenty zawierają podpowiedzi do rozwiązania zagadek oraz pozwalają nam ustalić, dokąd powinniśmy się udać, by zbadać podejrzane wydarzenie. W trakcie rozgrywki czterokrotnie dokonujemy też naprawy navitora – maszyny, która umożliwia man wirtualny spacer po mieście.

Program rejestruje rozgrywkę w czasie rzeczywistym, więc im dłużej pozostajemy w grze, tym więcej wskazówek zyskujemy, ale upływ czasu można też przyspieszyć, korzystając ze specjalnego przycisku w panelu navitora.

Cechy gry:

  • interfejs wskaż i kliknij
  • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
  • fabuła łącząca fikcję z historią
  • grafika w rozdzielczości 640×480
  • rozgrywka polegająca na badaniu otoczenia, czytaniu dokumentów, rozwiązywaniu zagadek inwentarzowych i logicznych

Problemy techniczne:

  • uruchomienie gry w nowszych systemach wymaga emulatora