Producent: SPLine Games
Wydawca: Akella
Wydawca w Polsce: mils.pl, Play Publishing
Data premiery: 13 lutego 2009
Data premiery w Polsce: 20 października 2013
Polska wersja: napisy
Platforma: PC,
Ograniczenia wiekowe: 12+
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Windowsowy projekt Romana Własowa, Sergieja Ohotnikowa i Lwa Sokołowa, inspirowany historią II wojny światowej. Gra zadebiutowała w Rosji jako Архивы НКВД: Охота на фюрера. Операция Валькирия. Jej kontynuacją jest Операция Бункер (A Stroke of Fate: Operation Bunker). W angielskiej wersji cyfrowej dostępna na Steamie.

Akcja zdarzeń toczy się w czasach II wojny światowej, a fabuła jest ciekawym pomieszaniem faktów i fikcji. Operacja Walkiria to słynny plan niemieckiego ruchu oporu, mający na celu zinfiltrowanie najbliższego otoczenia Hitlera i przygotowanie zamachu na jego życie. Gracz wciela się w postać pułkownika Gerharda Mayera, funkcjonariusza Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy. Gdy Mayer dowiaduje się, że Gestapo odkryło konspirację, robi wszystko, co w jego mocy, aby przydzielono mu śledztwo w tej sprawie. Próbuje zwieść Gestapo, by pomóc ruchowi oporu obalić nazistowski reżim i zakończyć wojnę. W trakcie realizacji zadania zwiedzimy starannie odtworzone autentyczne lokacje, między innymi budynek tajnej policji czy gabinet wodza III Rzeszy, oraz spotkamy historyczne postaci, wśród których znajdzie się Himmler, Goebbels i sam Hitler.

Cechy gry:

  • realistyczna grafika – prerenderowane lokacje  z trójwymiarowymi obiektami
  • rozgrywka polegająca głównie na badaniu otoczenia, rozwiązywaniu zagadek inwentarzowych i logicznych; mini-gry
  • opcja gry w filmowym, czarno-białym stylu

W Polsce gra zadebiutowała w wersji cyfrowej na stronie playshop.pl z możliwością wydrukowania okładki pudełka DVD oraz nadruku na płytę z grą. W późniejszym czasie pojawiła się w wersji pudełkowej (wydawca mils.pl). Reedycja w serii Mój Komputer 1/ 2014 (28 stycznia 2014, Play).