Producent: Crazy Computer Confederation
Wydawca: Mirage Interactive
Wydawca w Polsce: Mirage Interactive
Data premiery: 30 czerwca 1996
Data premiery w Polsce: 30 czerwca 1996
Polska wersja: pełna
Platforma: PC,
Ograniczenia wiekowe: brak
Styl graficzny: grafika 2D,
Sterowanie: ikony poleceń,

Opis gry:

Humorystyczna przygodówka z polskiej firmy Crazy Computer Confederation przygotowana na system Windows. Gra zadebiutowała na trzech dyskietkach w 1996 roku.

W 1999 roku na płycie pojawiła się jej wersja rozszerzona, w której dodano rozdział i profesjonalny dubbing. Co ciekawe, płyty były tłoczone w Czechach. Również w tym kraju ukazał się Świrus po czesku.

W grze wcielamy się w postać Filipa, mieszkańca małego polskiego miasteczka. Pewnego dnia odwiedza go jego alter ego z przyszłości. Bohater dowiaduje się o mającej wkrótce nastąpić katastrofie. Jej sprawcą ma być szalony naukowiec mieszkający w tej samej miejscowości. Na barki Filipa spadnie więc misja ratowania świata.

Czy pragniesz poznać swoją przyszłość, odkryć mroczne tajemnice dawnych wieków, a przy okazji uratować świat przed szalonym Profesorem i jego wirusami? Jeśli tak, to właśnie stoisz przed jedyną w swoim życiu szansą. Tylko czy podołasz temu wyzwaniu?

Trzymasz właśnie w rękach nową, rozszerzoną wersję wspaniałej, polskiej gry przygodowej. Specjalnie do wersji CD opracowany został dodatkowy etap tej fascynującej przygody – przyszłość – w którym przyjdzie Ci się zmierzyć z futurystycznymi zagadkami i policyjno-totalitarnym państwem. Wszystko to sprawia, że czeka Cię jeszcze więcej zabawy. Jednocześnie to jedna z niewielu obecnie dostępnych gier, w których nie ma krwawych i brutalnych scen. Spotkasz w niej Szalonego Profesora, Zakutego Rycerza, Sołtysa z Wąchocka, Robo-Barmana, Chytrego Historyka, Króla Ćwieczka i jego Błazna oraz wielu innych bohaterów.

Wszystkie kwestie postaci występujących w grze wypowiadane są przez doskonałych, zawodowych aktorów, pracujących na co dzień w Teatrze Roma oraz gościnnie przez znanego lektora – Tomasza Knapika. (źródło: info wydawcy do wersji płytowej gry)

Cechy gry:

  • interfejs wskaż i kliknij (poprzez wybór ikon z poleceniami)
  • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
  • humorystyczna fabuła
  • stylizowana grafika 256 kolorów w rozdzielczości 640×480
  • rozgrywka polegająca na badaniu lokacji, znajdowaniu i używaniu przedmiotów
  • gra bez przemocy

Reedycja w czasopiśmie PC Games CD 4/ 1999.