Producent: Microids
Wydawca: Microids
Wydawca w Polsce: Cenega Poland, IQ Publishing, Techland
Data premiery: 29 marca 2004
Data premiery w Polsce: 30 lipca 2004
Polska wersja: pełna
Platforma: Android, iOS, Mac, Nintendo, PC, PlayStation, Xbox,
Ograniczenia wiekowe: 3+
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Druga część serii Syberia z kanadyjskiego oddziału studia Microids. Gra zadebiutowała w 2004 w wersji płytowej na Windowsa (2 CD), a w maju tegoż roku na Xboxa. Dostępna również na inne platformy: PlayStation 2 (2005), Windows Mobile (2007), OnLive (2011), iPad, iPhone, Macintosh (2014), Android, PlayStation 3, Xbox 360 (2015), Nintendo Switch (2017). Od 6 sierpnia 2008 w dystrybucji cyfrowej (GamersGate).

Syberii II ponownie spotykamy się z Kate Walker – prawniczką z Nowego Jorku. Po zakończeniu zleconej misji bohaterka rezygnuje z natychmiastowego powrotu do domu, a tym samym z kariery. Postanawia pomóc Hansowi Voralbergowi odnaleźć ostatniego żyjącego mamuta i wraz z nim podróżuje do najodleglejszych zakątków Syberii.

Twórcy pozostali przy dwuwymiarowych tłach i trójwymiarowych postaciach, jednak szata graficzna Syberii uległa niewielkim zmianom. Po udoskonaleniu silnika gry obrazy stały się wyrazistsze, a efekty specjalne bardziej naturalne. Podobnie jak w pierwszej części szukamy i używamy przedmiotów, rozmawiamy z postaciami i rozwiązujemy zagadki logiczne, liczniejsze i nieco trudniejsze niż poprzednio. Rozgrywkę ilustruje muzyka skomponowana przez Inona Zura.

Akcja rozpoczyna się w momencie zakończenia pierwszej części gry. Kate Walker oraz Hans Volarberg, odnaleziony spadkobierca fabryki zabawek, ruszają w kolejną magiczną podróż. Pomóż im rozwiązać zagadkę mamutów i przeżyj niesamowitą przygodę. Przygodowy point’n’click obfituje w szereg nowych efektów, takich jak animowany śnieg czy dynamiczne cienie. Na uwagę zasługują modele postaci drugoplanowych. Odświeżono lokacje oraz elementy otoczenia. Gracz odwiedza Romansbourg, Great North Passage, wioskę Youkoli, a także wyczekiwaną Syberię.  (źródło: info wydawcy)

Cechy gry:

  • interfejs wskaż  i kliknij (możliwe sterowanie za pomocą klawiatury)
  • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
  • kontynuacja fabularna wątków znanych z pierwszej części
  • do zbadania cztery duże światy; ponad 35 postaci pobocznych
  • grafika na udoskonalonym silniku Virtools – dynamiczne oświetlenie i efekty graficzne
  • nastrojowa ścieżka muzyczna – Inon Zur

Reedycje:

  • w serii Kolekcja Klasyki jako Syberia: Złota edycja (obie części), 19 maja 2006, Cenega Poland
  • w serii The Adventure Collection, listopad 2009, IQ Publishing
  • w serii Almanach Klasyki jako Syberia: Antologia (obie części), 18 sierpnia 2011, Techland
  • z czasopismami: CyberGra 3/ 2006, CyberMycha 6/ 2007, CD-Action 8 / 2011, Komputer Świat GRY 5 / 2012