Producent: Croteam
Wydawca: Devolver Digital
Wydawca w Polsce: Cenega Poland
Data premiery: 11 grudnia 2014
Data premiery w Polsce: 13 października 2015
Polska wersja: pełna
Platforma: Android, iOS, Linux, Mac, Nintendo, PC, PlayStation,
Ograniczenia wiekowe: 7+
Styl graficzny: grafika 3D, (FPP/TPP),
Sterowanie: klawiatura, kontroler,

Opis gry:

Gra łącząca elementy logiczne i akcji z chorwackiego studia Croteam, które wyprodukowało strzelanki z serii Serious Sam. The Talos Principles powstała przy współudziale między innymi Jonasa Kyratzesa, znanego także z kilku darmowych przygodówek. Wersja PC gry zadebiutowała 11 grudnia 2014 na Steamie (z polskimi napisami i dubbingiem), na Androida – 28 maja 2015, a na PlayStation 4 – 13 października 2015. Od 13 października 2017 gra dostępna na Apple iOS, od 31 sierpnia 2018 na Xbox One, a od 10 grudnia 2019 na Nintendo Switch.

Wersja konsolowa The Tales Principle: Deluxe Edition (zawiera rozszerzenie Road to Gehenna, czyli cztery dodatkowe epizody gry), została wydana w pudełku po angielsku przez Namco Bandai, a w Polsce przez Cenegę.

The Talos Principle gracz wciela się w postać androida. Wraz z bohaterem eksploruje opustoszały kompleks budynków, próbując dotrzeć do bliżej niesprecyzowanego celu. By przejść do następnej lokacji, najpierw kompletuje elementy układanki, a później ją rozwiązuje. Zadanie utrudniają między innymi drony i emitujące zabójcze sygnały wieżyczki obronne – bohater musi je zablokować i ominąć wszystkie pułapki przygotowane przez tajemniczego Elohima. Te elementy zręcznościowe są istotną częścią rozgrywki i powodują śmierć prowadzonej postaci (w praktyce to automatyczne cofnięcie się do wcześniejszego momentu). W lokacjach znajdujemy punkty, w których możemy skorzystać z terminala komputerowego i poznać historię tych, którzy przed nami badali Talos.

Cechy gry:

  • do rozwiązania około 120 zagadek logicznych
  • elementy zręcznościowe – możliwa śmierć bohatera