Producent: Ice-Pick Lodge
Wydawca: ND Games
Wydawca w Polsce: Techland
Data premiery: 1 kwietnia 2008
Data premiery w Polsce: 2 października 2008
Polska wersja: pełna
Platforma: PC,
Ograniczenia wiekowe: 18+
Gatunek: horror,
Styl graficzny: grafika 3D, pierwszoosobowa (FPP),
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Windowsowy projekt rosyjskiego studia Ice-Pick Lodge, znanego z przygodówki Pathologic. Gra zadebiutowała w Rosji jako Turgor. Znana również pod tytułem The Void. Premierowo wydana na płycie (1 DVD). Od 14 grudnia 2009 dostępna w dystrybucji cyfrowej (Steam).

Gra opowiada historię duszy, która utkwiła w Pustce – miejscu na wzór czyśćca, w którym największą wartość stanowi kolor istniejący w formie limfy – cieczy reprezentująca siły witalne i będącej głównym parametrem w grze. Krainę zamieszkują dwie rasy – jedenaście pięknych Sióstr oraz dziesięciu demonicznych Braci będących strażnikami Pustki. Celem gracza jest zdobycie takiej ilości limfy, aby zobaczyć prawdziwą rzeczywistość i wydostać się z Pustki. Aby to osiągnąć musi on walczyć z zamieszkującymi Pustkę stworami oraz paktować z Siostrami i Braćmi, którzy zależnie od zachowania gracza będą mu pomagać lub utrudniać zadanie. (źródło: Wikipedia)

Naszym jedynym sprzymierzeńcem w tym ponurym świecie są Barwy. To z ich pomocą podróżujemy między komnatami, walczymy i rozmawiamy z Siostrami. Barwy zdobywamy zbierając Limfę z roślin i niewielkich zwierząt, które znajdziemy w specjalnych komnatach.

Dzięki atmosferze oraz dusznemu klimatowi Tension należy zaliczyć do gatunku survival horror. Rosyjskie studio Ice-pick Lodge przenosi nas w przestrzeń Pustki zamieszkałej przez Łowców oraz Siostry. Każda rasa kryje własne tajemnice. Świat jest groźny i surrealistyczny, a my musimy się z niego wydostać. Rozgrywce towarzyszą odniesienia do sztuki. Graficznie gra nawiązuje do obrazów Beksińskiego, w tle słychać mroczną muzykę ambientalną, a bohaterowie cytują poezję Williama Blake’a. Gracz komunikuje się ze światem przedstawionym za pomocą malowania konkretnych znaków (technika grafemów). Czas spędzony na odnajdywaniu wszystkich inspiracji jest bardzo wartościowy. Najważniejsze cechy gry: nieliniowa rozgrywka, dwie groźne i różniące się od siebie rasy: Sióstr i Łowców, surrealistyczny klimat grozy, możliwość zakończenia gry na jeden z 24 sposobów i odwiedzania świata Pustki wielokrotnie. (źródlo: BoxOffStore)

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
 • mroczny, niepokojący, nasycony erotyzmem klimat
 • nieliniowa rozgrywka – gracz ma swobodę w podejmowaniu decyzji i wyborze drogi, jaką będzie kroczył
 • 11 Sióstr – kuszących i tajemniczych
 • 10 Braci – przerażających kapłanów, gigantycznych strażników tajemnej wiedzy
 • 24 zakończenia
 • grafemy – unikalny sposób interakcji ze światem, polegający na malowaniu przez gracza określonych znaków
 • artystyczna oprawa – grafika nawiązująca stylistyką do twórczości Beksińskiego, muzyka nurtu dark ambient oraz poezja

Reedycja:

 • z czasopismem Play 1 / 2010
 • w wydawanej przez Techland serii Gry dla Ciebie (1 kwietnia 2010) oraz w różnych odmianach tej edycji wraz z innymi tytułami (Edycja Specjalna oraz Mega Pakiet ze stycznia 2012)