Producent: Cryo Interactive
Wydawca: Réunion des Musées Nationaux, Canal+ Multimedia
Wydawca w Polsce: IPS Computer Group
Data premiery: 1 stycznia 1996
Data premiery w Polsce: 3 października 2002
Polska wersja: napisy
Platforma: DOS, Mac, PC, PlayStation,
Ograniczenia wiekowe: 3+
Rozygrywka: point and click,
Sterowanie: myszka,

Opis gry:

Wersal 1685: Intrygi na dworze Ludwika XIV jest grą przygodową oraz pozycją edukacyjną z francuskiego studia Cryo. Zadebiuowała w 1996 na Windowsa we francuskiej wersji językowej jako Versailles: Complot à la Cour du Roi Soleil. W 1997 ukazała się jej wersja DOS i Macintosh, a w 1998 także PlayStation.

Program podzielony jest na etapy. Możesz wybrać etap z łamigłówkami i licznymi lokacjami do spenetrowania lub interaktywaną wycieczkę po Wersalu. Twórcy programu starali się odtworzyć siedemnastowieczny wygląd królewskiego pałacu i otaczających go ogrodów, oddając wiernie detale architektoniczne jak i szczegóły wystroju.  Odtworzone są nawet miejsca już nie istniejące, zniszczone przez wiry historii, jak na przykład słynne marmurowe Schody Ambasadorów w prawym skrzydle pałacu.  Rekonstrukcja dokonana przez programistów z Cryo odbyła się pod patronatem Muzeum Wersalskiego oraz Francuskiego Zrzeszenia Muzeów Narodowych i wydziału multimediów telewizji kablowej Canal Plus.

W grze wcielamy się w postać jednego z królewskich strażników, który musi odnaleźć potencjalnego podpalacza, grożącego zniszczeniem pałacu. Akcja gry została ściśle powiązana z historyczną rzeczywistością i królewskim rozkładem dnia. Podzielono ją na siedem aktów-poziomów. Odzwierciedlają one cykl dnia dworu: od przebudzenia monarchy do zaśnięcia. Przed przystąpieniem do samej rozgrywki warto zapoznać się z planami pięter oraz przeczytać wszystkie uwagi dotyczące chronologii wydarzeń, życia w zamku i sztuki tego okresu.

Cechy gry:

  •  przygoda stworzona na kanwie historycznych opracowań z udziałem rzeczywistych postaci
  • specjalnie na potrzeby programu opracowano trójwymiarowy, graficzny engine zwany Omni3D