Producent: The Astronautus
Wydawca: Nordic Games
Wydawca w Polsce: cdp.pl
Data premiery: 25 września 2014
Data premiery w Polsce: 25 września 2014
Polska wersja: pełna
Ograniczenia wiekowe: 18+
Styl graficzny: fotorealistyczna,
Rozygrywka: symulator chodzenia,
Sterowanie: klawiatura, myszka,

Opis gry:

Przygodowa historia z warszawskiego studia Adriana Chmielarza, znana pod angielskim tytułem The Vanishing of Ethan Carter. Gra zadebiutowała w wielojęzycznej wersji cyfrowej na platformach GOG i Steam. Od 14 lipca 2015 dostępna na konsolę PlaySation 4, od 19 stycznia 2018 na Xbox One, od 15 sierpnia 2019 na Nintendo Switch.

W związku z dostosowaniem gry do PlayStation 4 producent dokonał pewnych zmian w oryginale i we wrześniu 2015 wersja remasterowana pojawiła się również na pecety. Porównanie wersji oryginalnej i redux – zobacz.

W grze Zaginięcie Ethana Cartera wcielasz się w postać Paula Prospero, zafascynowanego okultyzmem detektywa, który otrzymał niepokojący list od Ethana Cartera. Czując, że chłopcu grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, Paul wyrusza do domu Ethana w Red Creek Valley. Tam sytuacja okazuje się jeszcze gorsza, niż nasz bohater mógłby przypuszczać. Chłopiec zaginął, a okolicą wstrząsa brutalne morderstwo. Paul szybko odkrywa, że nie jest to jedyna warta zbadania zbrodnia, która zdarzyła się w Red Creek Valley.

Zaginięcie Ethana Cartera, jako gra inspirowana makabryczną prozą początku XX wieku, skupia się na wciągnięciu gracza w angażującą fabułę. Choć bohaterem jest prywatny detektyw, który będzie się musiał zmierzyć z licznymi wyzwaniami, Zaginięcie Ethana Cartera nie jest grą naszpikowaną zagadkami. Ważniejszą rolę odgrywają elementy takie jak nastrój czy osobowości postaci.

Rozwikłanie tajemnicy nie nastąpi jednak samo z siebie. Gracz będzie musiał użyć zarówno parapsychicznych talentów Paula do komunikowania się ze zmarłymi, jak i własnej spostrzegawczości, by poznać tajemnicę wiążącą się za morderstwami, starożytną mocą zamieszkującą od wieków Red Creek Valley i losem, jaki spotkał zaginionego chłopca.

Odkryj równie malowniczy, co złowrogi świat Red Creek Valley, zbudowany z użyciem rewolucyjnej technologii fotogrametrycznej, która pozwala na tworzenie fotorealistycznych krajobrazów.

Komunikuj się ze zmarłymi, by dowiedzieć się, jak pożegnali się z życiem i odkryj wskazówki, które pomogą ci rozwiązać zagadkę zaginięcia Ethana oraz poznać los jego rodziny.

Poznaj nieliniową fabułę łączącą cechy horroru, sensacji i powieści detektywistycznych. Historia inspirowana jest twórczością pisarzy takich jak: Raymond Chandler, Algernon Blackwood, Stefan Grabiński i H. P. Lovecraft.

Decyduj, w jakim tempie toczy się śledztwo. Gra pozbawiona jest scen walki, a groza budowana jest nie poprzez chwilowe przerażenie, lecz uczucie niepokoju, które nieustannie towarzyszy bohaterowi. (źródło: www.cdp.pl)

Reedycja: