Na zlecenie Instytutu Pileckiego w Berlinie powstała gra przygodowa „Łowcy Cieni” opowiadająca o pracach prokuratorów w sprawie Heinza Reinefertha oraz zarzucanych mu zbrodni wojennych.
Jak wspomina GD Events, projekt „Łowcy Cieni” nawiązuje do tradycji przygodówek point & click. To przede wszystkim gra edukacyjna powstała według koncepcji Hanny Radziejowskiej, Stanisława Niemojewskiego i Marina Mitznera. Oficjalną premierę zaplanowano na październik, jednak można w nią już grać online na stronie www.lowcycieni.pl.
Gra jest bardzo prosta, ale wciągająca. Napięcie jest budzone przez fakt, że gracz ma ograniczony czas, aby dopaść zbrodniarza. […] Każda czynność zabiera określoną jednostkę czasu, trzeba podejmować właściwe decyzje. Gra ma olbrzymie walory edukacyjne – kolejne działania pozwalają graczom dowiedzieć się, czym było powstanie warszawskie, zrozumieć, dlaczego proces denazyfikacji był fikcją, zobaczyć mechanizmy, które umożliwiły Reinefarthowi karierę po wojnie. – cyt. dla Polskiej Agencji Prasowej.
Na skutek Powstania Warszawskiego, oddziały Reinefartha od 5 sierpnia 1944 roku brały udział w walkach na Woli. Pozbawiono wtedy życia ponad od 15 do 60 tys. mieszkańców Warszawy. Po zakończeniu wojny generał SS zwany „Katem Warszawy” nie poniósł żadnych konsekwencji.
Źródło: Polska Agencja Prasowa