Powrót przygodowych gier tekstowych?

4 września 2012 Urszula 36

Retro w grach przygodowych ma się dobrze. Udowadnia to sukces producenta Wadjet Eye Games, który wypromował takie tytuły jak  The Blackwell, Gemini Rue i Resonance. Połączenie współczesnych technik narracyjnych z oprawą wzorowaną na przygodówkach lat 90. zyskało uznanie wśród miłośników gatunku.

O krok dalej (a może wstecz?) poszli ludzie ze studia Cabrera Brothers, tworząc grę przygodową wzorowaną na tekstówkach, które rządziły sercami graczy w latach 80. Gra nosi tytuł Cypher: A Cyberpunk Text Adventure i jak tytuł wskazuje, jest tekstową przygodówką w cyberpunkowych klimatach.

Akcja gry toczy się w roku 2142, 100 lat po tym jak w księżyc uderzyła asteroida. W wyniku zderzenia ziemska atmosfera została skażona przez co zginęła znaczna część ludzkiej populacji. Japońska megakorporacja NeoSushi zdążyła przekształcić swoją siedzibę główną w ogromne, sztuczne płuco, które usunęło zabójcze zanieczyszczenia znad Japonii. 100 lat po tym wydarzeniu korporacje zajęły miejsce rządów i mają władzę nad życiem i śmiercią wszystkich ludzi.

Dystopiczne społeczeństwo, korporacje, globalna katastrofa – czyli standardowe składniki każdego dania w cyberpunkowej restauracji. Nie mogło również zabraknąć najważniejszego – bohatera, który wbrew swej woli staje w szranki z korporacjami. W grze Cabrera Brothers jest nim Dogeron „Dog” Kenan – przemytnik danych, który podobnie jak Johnny Mnemnonic, przenosi informacje w swojej głowie dzięki specjalnemu implantowi. Dogerona poznajemy w chwili, gdy ucieka przed zabójcami, którzy chcą zdobyć przenoszone przez niego informacje – i nie muszą w tym celu przesłuchiwać naszego bohatera. Wystarczy im jego głowa.

Cypher to gra tekstowa, ale nie oznacza to wcale, że na ekranie zobaczymy tylko czarne tło i białe litery. Opisy lokacji, postaci i przedmiotów przedstawione są w postaci stylizowanego tekstu na ładnym tle przedstawiającym futurystyczny wyświetlacz.  Zebrane przedmioty możemy zobaczyć po prawej stronie ekranu w postaci grafik. Myszka na nic nam się jednak przyda – wszystkie czynności w grze wykonujemy za pomocą klawiatury. Jak w klasycznych grach tekstowych korzystamy z określonej listy komend – i jak w klasycznych grach tekstowych często borykamy się z problemem „w jaki sposób to zapisać”.

Gra komunikuje się z nami w języku angielskim. Można ją kupić na tej stronie: klik. Dostępne są 3 wersje. Standardowa za 15$, kolekcjonerska za 27$ i „deliuxe” za 34$. W podstawowej wersji dostajemy grę, soundtrack oraz garść dokumentów w wersji elektronicznej (instrukcja, ulotki). Kolejne wersje różnią się od podstawowej dodatkami – wszystkie opisane są na stronie gry.

W chwili pisania tej wiadomości trwa promocja – wersja kolekcjonerska i deluxe są tańsze o 26%.

Zobacz inne wpisy z tej kategorii:


9 grudnia 2024

Argentyński deweloper Quarantine Studios, znany z niewielkich gierek Save the Pie! i Beto's Nightmare, w czerwcu 2013 zapowiedział swoją pierwszą większą produkcję, a w sierpniu pokazał trailer NoseBound. Po wielu...

7 grudnia 2024

Na forum została opublikowana polonizacja gry, wykonana przez DirkPitt1. Polonizacja gry, jest kompatybilna z wersją z GOG oraz Steam.

4 kwietnia 2024

Skaramazuzu to przygodowa gra niezależna 2D, stworzona przez Bleeding Moon Studio, Iphigames. Świat gry cechuje unikalna, czarno-biała estetyka. Premiera 3.04.2024.

25 marca 2024

Spokojnych i zdrowych Świąt, dla wszystkich pasjonatów przygodówek.