Powrót przygodowych gier tekstowych?

4 września 2012 Marek 10

Retro w grach przygodowych ma się dobrze. Udowadnia to sukces producenta Wadjet Eye Games, który wypromował takie tytuły jak  The Blackwell, Gemini Rue i Resonance. Połączenie współczesnych technik narracyjnych z oprawą wzorowaną na przygodówkach lat 90. zyskało uznanie wśród miłośników gatunku.

O krok dalej (a może wstecz?) poszli ludzie ze studia Cabrera Brothers, tworząc grę przygodową wzorowaną na tekstówkach, które rządziły sercami graczy w latach 80. Gra nosi tytuł Cypher: A Cyberpunk Text Adventure i jak tytuł wskazuje, jest tekstową przygodówką w cyberpunkowych klimatach.

Akcja gry toczy się w roku 2142, 100 lat po tym jak w księżyc uderzyła asteroida. W wyniku zderzenia ziemska atmosfera została skażona przez co zginęła znaczna część ludzkiej populacji. Japońska megakorporacja NeoSushi zdążyła przekształcić swoją siedzibę główną w ogromne, sztuczne płuco, które usunęło zabójcze zanieczyszczenia znad Japonii. 100 lat po tym wydarzeniu korporacje zajęły miejsce rządów i mają władzę nad życiem i śmiercią wszystkich ludzi.

Dystopiczne społeczeństwo, korporacje, globalna katastrofa – czyli standardowe składniki każdego dania w cyberpunkowej restauracji. Nie mogło również zabraknąć najważniejszego – bohatera, który wbrew swej woli staje w szranki z korporacjami. W grze Cabrera Brothers jest nim Dogeron „Dog” Kenan – przemytnik danych, który podobnie jak Johnny Mnemnonic, przenosi informacje w swojej głowie dzięki specjalnemu implantowi. Dogerona poznajemy w chwili, gdy ucieka przed zabójcami, którzy chcą zdobyć przenoszone przez niego informacje – i nie muszą w tym celu przesłuchiwać naszego bohatera. Wystarczy im jego głowa.

Cypher to gra tekstowa, ale nie oznacza to wcale, że na ekranie zobaczymy tylko czarne tło i białe litery. Opisy lokacji, postaci i przedmiotów przedstawione są w postaci stylizowanego tekstu na ładnym tle przedstawiającym futurystyczny wyświetlacz.  Zebrane przedmioty możemy zobaczyć po prawej stronie ekranu w postaci grafik. Myszka na nic nam się jednak przyda – wszystkie czynności w grze wykonujemy za pomocą klawiatury. Jak w klasycznych grach tekstowych korzystamy z określonej listy komend – i jak w klasycznych grach tekstowych często borykamy się z problemem „w jaki sposób to zapisać”.

Gra komunikuje się z nami w języku angielskim. Można ją kupić na tej stronie: klik. Dostępne są 3 wersje. Standardowa za 15$, kolekcjonerska za 27$ i „deliuxe” za 34$. W podstawowej wersji dostajemy grę, soundtrack oraz garść dokumentów w wersji elektronicznej (instrukcja, ulotki). Kolejne wersje różnią się od podstawowej dodatkami – wszystkie opisane są na stronie gry.

W chwili pisania tej wiadomości trwa promocja – wersja kolekcjonerska i deluxe są tańsze o 26%.

Zobacz inne wpisy z tej kategorii:


8 grudnia 2021

Dokładnie za 2 dni miała odbyć się premiera wyczekiwanej kontynuacji przygód Kate Walker w przygodówce Syberia: The World Before. Microids zdecydowało się jednak przełożyć publikację...

30 listopada 2021

Niemałe zdziwienie musiały przeżyć osoby, które wyczekiwały premiery niewielkiej, polskiej przygodówki Futurust. Ta ustalona została na dzień dzisiejszy i niemal wszystko się zgadza. Data opublikowania...

29 listopada 2021

Gry przygodowe to idealne medium do promocji sztuki, kultury czy historii. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat doczekaliśmy kilku tego typu projektów finansowanych z rządowych funduszy...

15 października 2021

Epizodyczna przygodówka z argentyńskiego studia 3f Interactive doczekała się recenzji, którą możesz przeczytać tutaj.