Powrót przygodowych gier tekstowych?

4 września 2012 Marek 19

Retro w grach przygodowych ma się dobrze. Udowadnia to sukces producenta Wadjet Eye Games, który wypromował takie tytuły jak  The Blackwell, Gemini Rue i Resonance. Połączenie współczesnych technik narracyjnych z oprawą wzorowaną na przygodówkach lat 90. zyskało uznanie wśród miłośników gatunku.

O krok dalej (a może wstecz?) poszli ludzie ze studia Cabrera Brothers, tworząc grę przygodową wzorowaną na tekstówkach, które rządziły sercami graczy w latach 80. Gra nosi tytuł Cypher: A Cyberpunk Text Adventure i jak tytuł wskazuje, jest tekstową przygodówką w cyberpunkowych klimatach.

Akcja gry toczy się w roku 2142, 100 lat po tym jak w księżyc uderzyła asteroida. W wyniku zderzenia ziemska atmosfera została skażona przez co zginęła znaczna część ludzkiej populacji. Japońska megakorporacja NeoSushi zdążyła przekształcić swoją siedzibę główną w ogromne, sztuczne płuco, które usunęło zabójcze zanieczyszczenia znad Japonii. 100 lat po tym wydarzeniu korporacje zajęły miejsce rządów i mają władzę nad życiem i śmiercią wszystkich ludzi.

Dystopiczne społeczeństwo, korporacje, globalna katastrofa – czyli standardowe składniki każdego dania w cyberpunkowej restauracji. Nie mogło również zabraknąć najważniejszego – bohatera, który wbrew swej woli staje w szranki z korporacjami. W grze Cabrera Brothers jest nim Dogeron „Dog” Kenan – przemytnik danych, który podobnie jak Johnny Mnemnonic, przenosi informacje w swojej głowie dzięki specjalnemu implantowi. Dogerona poznajemy w chwili, gdy ucieka przed zabójcami, którzy chcą zdobyć przenoszone przez niego informacje – i nie muszą w tym celu przesłuchiwać naszego bohatera. Wystarczy im jego głowa.

Cypher to gra tekstowa, ale nie oznacza to wcale, że na ekranie zobaczymy tylko czarne tło i białe litery. Opisy lokacji, postaci i przedmiotów przedstawione są w postaci stylizowanego tekstu na ładnym tle przedstawiającym futurystyczny wyświetlacz.  Zebrane przedmioty możemy zobaczyć po prawej stronie ekranu w postaci grafik. Myszka na nic nam się jednak przyda – wszystkie czynności w grze wykonujemy za pomocą klawiatury. Jak w klasycznych grach tekstowych korzystamy z określonej listy komend – i jak w klasycznych grach tekstowych często borykamy się z problemem „w jaki sposób to zapisać”.

Gra komunikuje się z nami w języku angielskim. Można ją kupić na tej stronie: klik. Dostępne są 3 wersje. Standardowa za 15$, kolekcjonerska za 27$ i „deliuxe” za 34$. W podstawowej wersji dostajemy grę, soundtrack oraz garść dokumentów w wersji elektronicznej (instrukcja, ulotki). Kolejne wersje różnią się od podstawowej dodatkami – wszystkie opisane są na stronie gry.

W chwili pisania tej wiadomości trwa promocja – wersja kolekcjonerska i deluxe są tańsze o 26%.

Zobacz inne wpisy z tej kategorii:


22 grudnia 2022

Projekt jest na tyle świeży, że nie ma go jeszcze na popularnych platformach (Steam, GOG, Humble Store). Gra nie jest jeszcze ukończona (jestem mniej więcej...

18 grudnia 2022

Kochani: zdrowych, pogodnych, wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku. Oby w Nowym Roku było nas troszkę więcej, aby Przygodomania nadal istniała.

18 grudnia 2022

Premiera ostatniej, trzeciej części 23 grudnia 2022 r. Poprzednie części to ciąg zagadek. Każdą z nich zaczynamy od dokładnego obejrzenia przedmiotu i ujawnienia podejrzanych miejsc. Klikając jakiś element,...

25 października 2022

Posiada ktoś płytę CD z CyberMychy 1/2006 i byłby w stanie udostępnić znajdującego się na niej patcha eliminującego błąd, który uniemożliwia przejście Dzieci Egiptu? Informację...